top of page

СТАТЬЯ №1              

                   Найпопулярніші питання юристам.

Житлові питання - Вселення і виселення родичів, купівля-продаж житла або частки в ньому, по борги комунальних платежах. Оскарження штрафу ГИББД. Реєстрація автомобіля. Борги по кредитах. аліменти, розлучення, декрет.

03.11.16

Експерти проаналізували понад 110 тисяч питань громадян до юристів за третій квартал нинішнього року і виявили цікаві відмінності між сферами інтересів чоловіків і жінок. Виявилося, що представниці прекрасної статі більше консультуються за простроченими кредитами, а сильного - по використанню материнського капіталу. Найбільш гострими темами для чоловіків є житлові права, оскарження штрафу ГИБДД і повернення грошей за неякісний товар або його обмін. Жінки найчастіше консультувалися з прав на житло, виплати аліментів та заборгованості по кредиту. В результаті аналізу 110 тисяч питань були виявлені наступні закономірності: найбільший потік питань громадян до юристів і раніше відноситься до житлових прав. Сюди входять: 1. Вселення і виселення родичів, купівля-продаж житла або частки в ньому, по борги комунальних платежах. 2. по Другим актуальності питанням для чоловіків є оскарження штрафу ГИББД, коли у жінок такого питання серед десяти найпопулярніших немає. Але, зазначимо, жінки цікавляться процедурами реєстрації автомобіля, в той час як для чоловіків таке питання менш актуальне. Примітно, що чоловіки консультуються з материнського капіталу і варіантів його використання більше, ніж жінки, які, в свою чергу, в два рази частіше звертаються з питаннями, пов'язаними з боргами по кредитах. Згідно з цим дослідженням, найбільш характерними для жінок питаннями стали аліменти, розлучення, декретну відпустку, усиновлення дитини і реєстрація автомобіля. Найбільш характерні сфери юридичної інтересу чоловіків: оскарження штрафів ДАІ, контрактна служба в армії, консультації по можливості використання материнського капіталу, а також питання в сфері кримінального права, зі зберігання наркотиків і шахрайства. З однаковою силою хвилюють чоловіків і жінок право на відпустку, по кредиту борг, повернення грошей за неякісний товар або обмін товару, отримання пенсії. "На жаль, рівень правової грамотності громадян України все ще залишається дуже низьким. Часто побутує думка, що реєстрація (прописка) в квартирі родича в результаті закінчиться тим, що родич" відбере "власність на квартиру, що кредит банкам можна не віддавати, якщо на це є поважні причини, наприклад відсутність грошей основна проблема полягає в тому, що громадяни формують своє правове світогляд не на основі нормативних актів або консультацій юристів, а використовуючи думку і досвід друзів і родичів ", -. каже адвокат Пашковська Юлія Леонідівна. Значне число питань надійшло до юристів від жителів Західного регіону нашої країни. Вони консультувалися з отримання громадянства ЄС, перереєстрації транспортних засобів, юридичних осіб і індивідуального підприємництва, а також погашення кредитів в українських банках.

   СТАТЬЯ № 2                                                                                           

Як уникнути обману, щодо незаконного позбавлення майна.

Покупка квартири: що потрібно знати. Правила - як уникнути обману відповідно до пунктів незаконного позбавлення майна. Список документів, які потрібно запросити у продавця при "куплі-продажі" нерухомості.

        Хто з нас не хотів би мати власне житло? Хтось бере кредит, хтось відкладає гроші півжиття, хтось просто добре заробляє ... Але ніхто не застрахований від того, що в один прекрасний момент новенька квартира піде в чужі руки! Втихомирите бурю позитивних емоцій, що виникають при думці про майбутню покупку, і прислухайтеся до голосу розуму: потрібно звернути увагу на ряд важливих моментів. Позбутися права володіння нерухомості можна кількома шляхами: Незаконно: Житло спочатку не належить особі, яка його продає.
Житло продано відразу декільком власникам.
Не дотримані обмеження права власності.
Нерухоме майно з предмета договору не існує або не відповідає тому, про який ви домовлялися.
Законно: Шляхом викупу для державних потреб.
За цивільно-правовим договором, однією зі сторін якого ви є.
Якщо житло є аварійним або підлягає знесенню.
При обміні житлових приміщень.
Кожен хоче убезпечити себе від дії шахраїв, для цього необхідно звернути увагу на деякі моменти. Довірливість - одна з головних якостей російської людини, цим і користуються на ринку нерухомості/ Розберемо докладніше, як уникнути обману відповідно до пунктів незаконного позбавлення майна: Для того, щоб угода з купівлі-продажу або іншого способу придбання квартири відбулася, сторона повинна володіти наступними характеристиками: дієздатна особа, тобто яка досягла повноліття (емансипований, вступив у шлюб до цього віку).
Розпорядитися майном може тільки власник. Хто ним є можна дізнатися з Єдиного державного реєстру (ЄДР нерухомості), який ведеться органами, які здійснюють державну реєстрацію прав на нерухомість і угод з нею (Податкові органи). Власник може передати виконання своєї волі на продаж квартири іншій особі. У цьому випадку, треба уважно вивчити довіреність, вона повинна бути нотаріально засвідчена, із зазначенням паспортних даних, об'єкт продажу і терміни дії повноважень повинні бути чітко прописані.
У будь-якому випадку перевіряйте паспорт продавця: фотографія, дата народження повинні соотвествовать дійсності, зверніть увагу так само, чи немає елементів підчищення або замитий. Не бійтеся уточнювати спірні моменти - в невимушеній бесіді можна дізнатися багато чого про людину, у якого ви збираєтеся купити квартиру.
Угода з купівлі-продажу нерухомості обов'язково реєструється в ЄДР нерухомості. На практиці часто виникає ситуація, коли покупець в'їхав у квартиру (фактичне володіння), але з якихось причин не оформив перехід права власності в реєстрі. Без такої реєстрації, власником залишається колишній господар, а вас можуть виселити в будь-який момент, а домогтися згодом переоформлення практично неможливо, частіше справа обмежується поверненням грошової суми. Якщо взяти до уваги інфляцію і знижки при покупці, то може скластися ситуація, що на придбання аналогічного житла вам вже не вистачить. Потрібно сходити до податкових органів за місцем знаходження об'єкта нерухомості та отримати свідоцтво про перехід прав власності.
Ці дії убезпечать вас від виникнення небажаних сусідів (реальних власників), а так само буде вагомим доказом при виникненні спірної ситуації в суді. Для визначення обмежень права власності можна зробити наступне: В ЄДР нерухомості можна дізнатися про обмеження, зареєстрованих для даного об'єкта: застава, рента, оренда.
Якщо людина, у якого ви купуєте квартиру, перебуває в шлюбі (або майно було придбано, коли він у ньому ще складався), то потрібно обов'язкове згода чоловіка. Виняток: квартира придбана з безоплатної угоді: дарування, приватизація, спадщину.
Просіть виписку з будинкової книги або довідку з ЖЕУ, щоб дізнатися, скільки людей прописано в квартирі і чи є серед них неповнолітні.
Частотна ситуація: продавець показує вам квартиру з гарним оздобленням, в прекрасному районі, ви укладаєте угоду - а потім виявляється, що куплена вами нерухомість знаходиться зовсім в іншому місці, та й її стан залишає бажати кращого. Для того щоб заїхати саме в ту квартиру, яку ви вибирали, уважно читайте договір (особливо пункт "Об'єкт договору"). Правильно вказані назва вулиці, номер будинку і квартири? Врахуйте, що "проспект", "вулиця" і "м / р" - різні види територіального позначення. При перегляді житлового приміщення вказуйте на все, що вам не подобається - це допоможе виявити суттєві недоліки і позитивно позначиться на ціні.
Крім документів, існує важлива зброя проти шахраїв - сусіди. Вони розкажуть, хто господар, чи є діти, чи продається квартира, який район і ще безліч корисної інформації.
Список документів, які потрібно запросити у продавця: Копія будинкової книги.
Копія фінансово-особового рахунку. Довідка про те, що особовий рахунок відкривався (тільки для квартир в будинку-новобудові).
Довідка про відсутність арешту, заборони на відчуження або іншого обтяження.
Довідка про відсутність заборгованості по комунальних послугах і квартплаті.
Виписка з реєстру нерухомості або кадастровий паспорт на квартиру (дійсний 3 роки). Ці два документи видають власнику квартири або його законному представнику за нотаріально завіреної довіреності в БТІ.
Довідка про сплату податку на дарування або вступ у права спадщини (тільки для операцій, що здійснюються за договором дарування або свідоцтвом про право на спадщину).
Дозвіл органів опіки та піклування на вчинення правочинів від імені неповнолітніх дітей (до 18 років включно), якщо такі є її власниками або співвласниками. Дозвіл органів опіки та піклування для громадян «групи ризику». До таких належать особи, визнані у встановленому судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними.
Довідка з паспортного відділу міліції (береться тільки у випадку, якщо змінилася назва вулиці або нумерація будинків).
Свідоцтво про шлюб або довідка РАЦС (якщо один з власників поміняв прізвище).
Згода чоловіка (чоловіка або дружини) на продаж або придбання нерухомості (тільки для осіб, які перебувають у шлюбі і для угод купівлі-продажу або міни).

СТАТЬЯ № 3

           Презумпция общей долевой собственности

Верховный суд Украины исследовал вопрос о выделения долей (деления) недвижимого имущества, находящегося в общей долевой собственности, а также компенсации ее стоимости.
Общая собственность считается частичной, если договором или законом не установлена ​​общая совместная собственность на имущество (часть четвертая статьи 355 ГК), т.е. действует презумпция общей долевой собственности. Доли в праве общей долевой собственности считаются равными, если иное не установлено по договоренности совладельцев или законом. Итак, если размер частиц в такой собственности не были определены и участники совместной собственности при приобретении имущества не выходили из равенства их долей, размер доли каждого из них определяется с учетом вклада каждого из совладельцев в приобретение (изготовление, сооружение) имущества (п. 17 Постановления пленума ВССУ от 07.02.2014 г.. № 5 «о судебной практике по делам о защите права собственности и других вещных прав»).
16.11.2016 г.. Верховный суд Украины рассматривая дело № 6-1443цс16 сделал соответствующий правовой вывод относительно общей долевой собственности.
Так, понятие общей долевой собственности определен в части первой статьи 356 ГК Украины как собственность двух или более лиц с определением долей каждого из них в праве собственности.
Следовательно, право общей долевой собственности - это право двух или более лиц по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим им в определенных долях имуществом, составляет единое целое.
ВАЖНО: Каждый участник общей долевой собственности обладает не долей имущества в натуре, а долей в праве собственности на общее имущество в целом. Эти частицы являются идеальными и определяются соответствующими процентами от целого или в дробном выражении.
Согласно статье 364 ГК Украины совладелец имеет право на выделение в натуре доли из имущества, находящегося в общей долевой собственности.
Если выдел в натуре доли из общего имущества не допускается в соответствии с законом или невозможен (часть вторая статьи 183 настоящего Кодекса), совладелец, который желает выдела, имеет право на получение от других совладельцев денежной или иной материальной компенсации стоимости его доли.

ВАЖНО: Компенсация совладельцу может быть предоставлена ​​только с его согласия.
Право на долю в праве общей долевой собственности у совладельца, получил компенсацию, прекращается со дня получения.

В соответствии со статьей 367 ГК Украины имущество, находящегося в общей долевой собственности, может быть разделено в натуре между совладельцами по договоренности между ними.
В случае раздела общего имущества между совладельцами право общей долевой собственности на него прекращается.
Исходя из анализа содержания норм статей 183, 358, 364 ГК Украины Верховный суд Украины пришел к выводу, что выделение долей (разделение) недвижимого имущества, находящегося в общей долевой собственности, возможно, если каждой из сторон будет выделено недвижимое имущество, которое по размеру соответствует размеру долей совладельцев в праве собственности.
Если выдел (раздел) технически возможен, но с отклонением от размера идеальных долей совладельцев, то с учетом конкретных обстоятельств такое разделение (выделение) можно провести с изменением идеальных долей и присуждением денежной компенсации совладельцу, доля которого уменьшилась.
ВАЖНО: Итак, определяющим для выделения доли или разделения недвижимого имущества в натуре, которое находится в общей долевой собственности, является не порядок пользования имуществом, а размер долей совладельцев и техническая возможность выдела доли или раздела имущества в соответствии с долей совладельцев.
Поскольку участники общей долевой собственности имеют равные права в отношении общего имущества пропорционально своей доле в нем, то, осуществляя разделение имущества в натуре (выдел доли), суд должен передать совладельцу часть недвижимого имущества, соответствует размеру и стоимости его доли, если это возможно, без задача несоизмеримо вреда хозяйственному назначению имущества.
Если в результате разделения (выделения) совладельцу передается часть недвижимого имущества, превышающей его долю, суд взыскивает с него соответствующую денежную компенсацию и отмечает в решении об изменении долей в праве собственности на это имущество.
Аналогичный правовой вывод содержится в постановлении Верховного Суда Украины от 03.04.2013 года по делу № 6-12цс13 (№ в ЕГРСР 30604030).
P.s. Надо также учитывать, что не подлежащих разделения (выделения) объекты недвижимого имущества, в состав которых входят самовольно построенные (реконструированные, перепланированные) объекты недвижимого имущества (Постановление ВСУ от 04.12.2013 года по делу № 6-130цс13 (№ в ЕГРСР 36171775) Постановление ВСУ от 30.09.2015 года по делу № 6-286цс15 (№ в ЕГРСР 52437333).

СТАТЬЯ № 4

Вартість практично всіх юридичних послуг збільшиться.

З 1 січня судитися стало дорожче. Справа в тому, що судові збори розраховуються в залежності від розміру прожиткового мінімуму, а він з початку 2017 року виріс до 1600 гривень. Власне тому автоматично розцінки на подачу судових позовів стали вище.

Джерело: РІА "Новости" Україна

Наприклад, якщо в 2016 році подача заяви на розлучення подружжя коштувала 550 гривень, то тепер — 640 гривень.

Детальніше про нові розміри судових зборів.

Від чого залежить розмір судового збору, крім прожиткового мінімуму?

— Наприкінці минулого року у зв'язку з різким підняттям рівня мінімальної заробітної плати законодавці все-таки злякалися, зрозуміли, що люди не зможуть платити такі судові збори, і з 1 січня 2017 року прив'язали розмір судового збору до прожиткового мінімуму. Відповідно, всі ставки судового збору — це подача позовних заяв, апеляційних скарг, касаційних скарг, заяв, це стосується юридичних осіб, видача тих же копій документів — все це тепер прив'язана до прожиткового мінімуму, який встановлений з 1 січня 1600 грн.

Відповідно, воно трохи піднялося. Вся ось ця ситуація з збільшенням судового збору та зі зміною процентних ставок судового збору негативно впливає в цілому, на мій погляд, на ситуацію в країні. Тому що, знову ж таки, з цього року вступила в силу адвокатська монополія. Були внесені зміни, відповідно, люди в більшості випадків зобов'язані будуть звертатися до адвокатів, теж підуть якісь витрати у людей.

З іншого боку, ми всі прекрасно розуміємо і бачимо, яка у нас відбувається судова реформа: більшість судів, фактично, не працюють, а ті, які працюють, працюють за трьох, чотирьох та п'ятьох людей. Тобто штат судів не укомплектований, хоча і вже вступили в силу зміни до Закону про Вищу раду правосуддя. Крім цього, не варто забувати, що наші законодавці також подбали і внесли зміни в закон про виконавче провадження. Тепер для того, щоб відкрити виконавче провадження, громадянам необхідно заплатити 2% від суми стягнення як аванс у виконавчу службу. В цілому вся ось ця в комплексі ситуація може призвести до того, що люди просто разуверятся в державі, в здатність держави їх захистити, у можливості захистити самих себе в цій державі, і почнуть всі свої спори вирішувати в позасудовому порядку. Тому збільшення судового збору — просто один із компонентів всієї цієї абсолютно непродуману політику, яку на сьогоднішній день веде держава, і правовий блок, в принципі, АП та Мін'юст України.left.

На скільки цей судовий збір зріс з 1 січня?

— Що стосується, для подачі позовів, припустимо, фізичними особами, то мінімальний судовий збір — це 640 гривень. Максимальний судовий збір обмежений 5 розмірами прожиткового мінімуму, і становитиме 8 тисяч гривень. Що ж стосується юридичних осіб, то якщо вони будуть звертатися до фізособам з позовами про стягнення, наприклад, банки про стягнення заборгованості, то мінімальний для них судовий збір буде 1600 гривень, а максимальний судовий збір не обмежений. Що стосується подачі, наприклад, найбільш поширені позови в сімейних правовідносинах про розподіл майна, то тут точно також, мінімальний буде — 640 гривень, а максимальний — є обмеження три мінімальних розміру прожиткового мінімуму, і буде становити 4800 гривень.

Знову ж таки, не варто забувати, що за подачу апеляційної скарги сплачується 110% від суми, поданої до Суду першої інстанції, за подачу касаційної — 120%, а за перегляд у Верховному Суді — 130% від суми, поданої в першу інстанцію. Відповідно, пропорційно в розрахунку того, що було заплачено в першій інстанції, ця сума буде збільшена, як судовий збір, для подачі відповідних документів.

В адвокатському середовищі вважають, що після цих змін оцінка застав теж може змінитися.

— В цілому, у зв'язку з тим, що економіка України падає, гривня девальвує, то, звичайно ж, вартість послуг, які надаються, в тому числі не тільки адвокатських, нотаріальних, послуг оцінювачів, вона буде поступово також зростати. Хоча я не думаю, що вона буде зростати значно, так як населення України на сьогоднішній день фактично є досить низько платоспроможним, тому для того щоб вижити, таких особливих змін в тарифах на послуги я не бачу.

Чи стане менше охочих судитися у зв'язку з підвищенням судового збору?

— Охочих судитися стане ще більше, а ось осіб, які можуть собі це дозволити, звичайно, стане менше. У зв'язку з тим, що люди не зможуть фінансово забезпечити подачу того ж позову, найняти собі адвоката для захисту, тим більше вже в подальшому навіть звернутися, після того як вони пройдуть всі ці кола судових розглядів, що займає в Україні від декількох місяців до трьох-чотирьох, буває і до десяти років, а в світлі судової реформи, я думаю, середній час розгляду спорів у судах трьох інстанцій буде складати близько двох-трьох років, то я думаю, що просто кількість людей, які здатні це все витримати і профінансувати, буде, звичайно ж, значно менше.

Яка процедура подачі судового позову? Спочатку треба заплатити гроші в банк, а потім подається позов?

— Так, спочатку треба підготувати саму позовну заяву. В подальшому, в залежності від виду позову, є цілий ряд громадян, які звільнені від сплати судового збору. Тобто вам потрібно підготувати позов, зробити відповідні експертизи, щоб обґрунтувати свій збиток, який ви вкажете, заплатити якусь суму, прорахувати судовий збір, як я вже вказував, мінімально 640 гривень, а максимальний — близько 8000 гривень, і звернутися до Суду. Суд відповідним чином призначить судове засідання, запросить всі сторони і розгляне справу. Але як показує практика, навіть про розлучення коли мова йде, то найчастіше, щоб отримати рішення, проходить два, а то і три судових засідання. Перерви між судовими засіданнями, ось що стосується Дніпра (Дніпропетровська), в середньому становлять від двох до п'яти місяців. Тому навіть на справу про розлучення ви можете витратити рік. Якщо одна із сторін не згодна з рішенням, вона може протягом десяти днів звернутися з апеляційною скаргою. Далі точно також готується апеляційна скарга: сплачується 110% від суми, заплаченої у першій інстанції судового збору, та подається апеляція.

В основному, в апеляційному суді Дніпра (Дніпропетровська) справи розглядаються за одне, максимум два засідання. Надалі, знову ж, якщо особа не погоджується з рішенням апеляційного суду, воно готує касаційну скаргу і звертається до Суду касаційної інстанції з відповідною касаційною скаргою, платить вже 120% від суми, сплаченої у першій інстанції судового збору і далі вже суд касаційної інстанції, найімовірніше, в одне-два засідання розглядає цю скаргу, або відмовить у її прийнятті. І надалі, знову ж, якщо особа не погоджується з цим, воно може звернутися вже до Верховного Суду про перегляд цього рішення. За це потрібно буде заплатити 130%.

СТАТЬЯ № 5

Зміни в Податковому кодексі щодо перевірок платників податків

ВР України прийнято закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні" №1797-VIII від 21.12.2016. Закон набув чинності 01.01.2017.

Зміни в Податковому кодексі:

Ø Про перевірки

· Уточнено, що якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється від обліку наданих під час перевірки документів, платник податку має право направити копії таких документів безпосередньо до контролюючого органу, який проводить перевірку (раніше – було передбачено направляти такі документи до контролюючого органу, який призначив проведення перевірки),

· Додано підстави для письмового запиту платника податків: за питання для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням (нове) та/або для визначення рівня звичайних цін;

· Змінено строк на надання платником податків відповіді на запит податкової - 15 робочих днів (було – 1 місяць ). Якщо запит направлений у зв'язку з проведенням зустрічної перевірки, відповідь надається протягом 10 робочих днів.

· Встановлено, що наказ про проведення документальної планової, позапланової, невиїзної, фактичної перевірки, про продовження перевірок, а також про призупинення може бути прийнятий не тільки керівником контролюючого органу, але і його заступником, або уповноваженою особою

· Уточнено порядок дій посадових (службових) осіб контролюючого органу разі відмови платника податків у допуску їх до проведення перевірки.

· Щодо обов'язку надання великим платником податків при перевірці документів.

Уточнено, що копії таких документів, що створені в електронній формі, надаються на запит контролюючого органу в електронній формі не пізніше двох робочих днів, наступних за днем отримання запиту (було – 1 р. д. після початку перевірки)";

Камеральна перевірка

· встановлення 30-денного строку після подання декларації, протягом якого може бути проведена камеральна перевірка податкової декларації/уточнюючого розрахунку (на сьогодні термін був встановлений лише з ПДВ).

Камеральна перевірка з інших питань здійснюється з урахуванням строків давності.

(Відповідно до змін, предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або РК до податкових накладних у ЄРПН, акцизних накладних та/або РК до акцизним накладних у ЕРАН, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються у відповідних інформаційних базах).

Планова перевірка

· план-графік документальних планових перевірок на поточний рік публікується на сайті ГФС до 25.12 попереднього року;

Позапланова перевірка

· Підстави для проведення позапланових перевірок змінено строк, протягом якого платник податку повинен дати письмову відповідь на запит -15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (було – 10 робочих днів з дня отримання запиту)

· Додані нові підстави для проведення позапланових перевірок:

- платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу не тільки заперечення до акта перевірки, але та/або додаткові документи,

- платником податків не надано для проведення зустрічної звірки інформація, визначена у запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

- У разі ненадання відповіді на запит протягом 15 днів якщо щодо платника податків подано скаргу про ненадання ним податкової накладної або акцизної накладної покупцю (раніше такий строк не встановлювався).

-виключена можливість проведення позапланової перевірки на підставі постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого або прокурора. Підставою для проведення такої перевірки залишається лише рішення суду (слідчого судді). При цьому внесені зміни до абз.2 п. 78.2 ПКУ, виходячи з яких на підставі рішення суду може бути проведена повторна перевірка.

- у разі проведення процедури зупинення реєстрації податкових накладних.

Ø Результати перевірок

· Додано, що акт (довідка) документальної невиїзної перевірки вручається/надсилається платнику податків або його представникам не пізніше наступного робочого дня після його реєстрації

· Встановлено, що заперечення та/або додаткові документи подаються не в контролюючий орган за основним місцем обліку платника податків, а до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків.

· Змінено строк для подачі заперечень та/або додаткових документовна акт (довідку) про результати перевірки — 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (було – 5 р. д. з дня отримання);

· Змінено строк для розгляду заперечень на акт (довідку) про результати перевірки — 7 робочих днів, наступних за днем їх отримання (було – 5);

· якщо платник податків бажає брати участь у розгляді його заперечень та/або додаткових документів, контролюючий орган надсилає повідомлення платнику податків не пізніше, ніж за 4 робочих дні (було – 2) до дня їх розгляду.

· Податкове повідомлення-рішення (ППР) може бути вручено також особі, яка здійснювала розрахункові операції

Ø Процедури оскарження рішень контролюючих органів

· введена процедура оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / РК в ЄРПН:

- скарга подається у ГФС, розглядається у порядку, визначеному КМУ,

- термін розгляду -10 кал.днів без права продовження.

Ø Податковий борг, відстрочка, розстрочка

· Встановлено, що для визначення дебіторської заборгованості платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків, контролюючий орган повинен укласти з платником договір про переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості.

· Додано підстава для виникнення права податкової застави – при оформленні відстрочення/ розстрочення у розмірі 1 млн. грн і більше - з дня укладення договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.

· Право податкової застави виникає якщо, якщо сума податкового боргу перевищує 60 НМДГ (раніше – 20 НМДГ)

· Уточнено, що податковий керуючий призначається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг

· Доповнено нормою, яка передбачає, що при відмові платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право залучати до опису майна платника податків не менш як двох понятих.

· В частині стягнення податкового боргу введена нова норма, згідно з якою якщо податковий борг виник в результаті несплати грошового зобов'язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, стягнення коштів за рахунок готівки та/або коштів з рахунків у банках, здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до судтолько якщо

- податковий борг перевищує 5 млн. грн

- і не сплачується протягом 90 кал.днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати,

- та відсутні зобов'язання держави з повернення такому платнику податку помилково та/або надміру сплачених ними грошових зобов'язань.

· Чітко вказано розмір відсотків, під які оформляється розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу - 120 % річних обл. ставки НБУ, діючої на день прийняття рішення про розстрочення, відстрочення.

· Якщо сума розстрочених, відстрочених грошових зобов'язань або податкового боргу за податками, дорівнює або більше 1 млн. грн., рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про перенесення термінів сплати розстрочених, відстрочених сум або їх частки на строк, що виходить за межі одного та/або більше бюджетних , приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) ГФС за погодженням з Мінфіном.

Якщо сума менше – рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) ГФС, про що Мінфін повідомляється.

· ГФС на своєму сайті веде відкритий реєстр заяв про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу;

Ø Строк позовної давності

Уточнено, що протягом терміну позовної давності (1095 дні - загальний, 2555 - для контрольованих операцій) контролюючий орган контролюючий орган має право провести перевірку і (додано) самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків.

СТАТЬЯ № 6

   Попит на кредити готівкою буде рости, а на банківському ринку залишилися тільки сильні гравці, вважають експерти. Ми розібралися, що враховувати при оформленні позики та його зручно погашати

В Україні за декілька кризових років відбулося очищення банківської системи. За словами експертів, на ринку залишилися тільки сильні гравці, які довели свою надійність. Така ситуація дозволяє відновити активне кредитування і розвивати економіку, відзначають у Нацбанку. Українці вже й самі звертаються в банки за кредитами готівкою на потреби сім'ї, великі покупки та інші потреби, що дозволяють поліпшити добробут. "Сегодня.иа" з'ясував, завдяки чому банки відновлюють кредитування, що потрібно враховувати при оформленні короткострокового кредиту, і як зручно його погашати.

Ринок: банків стало менше, але залишилися сильні гравці

На банківському ринку України залишилися найсильніші гравці, розповідає головний аналітик Concorde Capital Олександр Паращій. Банки, які з кризою не впоралися, змушені були закритися. Система сама по собі оздоровлюється. Плюс банки, акціонери банків, які вирішили залишитися на ринку, вносять капітал, посилюють банки, пристосовуються до нових правил гри і економічних реалій – і від цього, очевидно, стають сильнішими", – упевнений аналітик.

Так, за даними Нацбанку, в 2009-му році в Україні працювало 184 банку, а до кінця 2015-го залишилося 120. За цей період активи банків подвоїлися, досягнувши 1 трлн 275 млрд гривень. В результаті ліквідність банківської системи досягла історичного максимуму – понад 100 млрд гривень. Тобто, зараз банки здатні забезпечити своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань і можуть кредитувати українців і бізнес.

На думку Олександра Паращія, відновлення повноцінного кредитування дасть поштовх економіці України. "Якщо у нас дійсно відновиться кредитування: споживче кредитування та кредитування підприємств, – то ми зможемо побачити серйозне зростання (ВВП, – прим. ред.)", – говорить аналітик.

Попит на кредити зростає

Попит на кредити є, і він буде рости разом зі стабілізацією економічної ситуації, впевнені аналітики та банкіри. 

Як йдеться в результатах опитування, проведеного НБУ, зниження процентних ставок призвело до посилення попиту на кредити з боку бізнесу і фізосіб. Таку тенденцію відзначили 41% банків, тоді як в третьому кварталі 2015 року їх було лише 19%. При цьому поліпшення якості кредитів фізосіб чекають 58% банків проти 40% в третьому кварталі минулого року. До речі, за даними Національного банку, в 2009-му році банки видали українцям (фізособам) 268 857 кредитів, а в 2015 – всього 143 772.

Банкіри відзначають, що зараз найчастіше українці беруть кредити готівкою на ремонт, дорогі покупки для дому, на освіту і розвиток. "Вирішили взяти кредит, щоб відправити дитину на курси англійської. Без мови зараз нікуди. Зарплата дозволяє розраховуватися за кредитом щомісяця", – розповідає 35-річна Оксана з Тернополя.

Як правильно брати кредит готівкою та організувати платіжну дисципліну

При розрахунку необхідної суми кредиту, його оформлення і обслуговування необхідно враховувати багато нюансів, які дозволяють налагодити максимально ефективне і зручне співпрацю з банком. Є кілька глобальних моментів, які завжди варто тримати в голові. Щоб розібратися ми звернулися до голови правління Першого Українського Міжнародного банку (ПУМБ) Сергію Черненку. Багатьом українцям він знайомий з щотижневої передачі "Народний банкір" на телеканалі "Україна", у якій дають фінансові поради та допомагають розібратися у складних для простої людини банківських процесах.

1. Оцініть розумно суму кредиту з урахуванням своїх доходів. Порадившись з кредитним менеджером, можна дізнатися розмір щомісячного платежу, який доведеться вносити при певній сумі кредиту. Якщо кожен місяць необхідно платити більше 50% від загального доходу сім'ї, найімовірніше, такий кредит стане "непідйомною ношею".

Порада: щомісячний платіж по кредиту не повинен перевищувати 50% від доходу сім'ї 

2. Дотримуйтесь терміни. Оформляючи кредит, потрібно звернути увагу на дату щомісячного платежу, вносити кошти потрібно не пізніше зазначеної дати, а розраховувати свої витрати варто заздалегідь, відкладаючи необхідну суму для оплати кредиту.

Порада: платіть вчасно 

3. Зверніть увагу на спосіб отримання кредитних грошей. Безпечніше отримати кредит готівкою на карту. У будь-якому банкоматі фінустанови, яка турбується про клієнтів, готівку можна буде зняти частинами або відразу, без комісії. Але також цією карткою можна розрахуватися в магазині або за покупки в інтернеті.

Порада: кредит готівкою безпечніше отримати на мапу 

4. Оберіть зручний спосіб погашення кредиту. Повертати кредит можна "за старою звичкою" через касу або термінал. Однак зручніше і швидше платити за кредитом онлайн – через інтернет-банкінг.

У відділенні банку вам відкриють доступ до інтернет-сервісу і все покажуть. Ви зможете робити платежі будинку 24/7, навіть не піднімаючись з дивана. В онлайн-банкінгу Ви можете в будь-який час подивитися суму заборгованості, дату та розмір платежу.

Також в банку Вам підключать послугу СМС-повідомлень, що інформують про черговий платіж. Але краще не відкладати оплату на останню хвилину.

Порада: користуйтеся інтернет-банкінгом 

"Користуючись цими порадами, українці можуть отримати додаткові кошти в безпечному і стабільному банку і відповідально планувати свої витрати. А кредит може стати хорошою інвестицією в майбутнє", – зазначає глава ПУМБ Сергій Черненко.

СТАТЬЯ № 7

Кого з ПП змусять щомісяця платити 700 гривень з Нового року

  Ходять чутки, що згідно з ухваленим минулого тижня законопроекту 5130, в наступному році приватних підприємців зобов'яжуть платити 704 гривень щомісяця (22 % від мінімальної заробітної плати), навіть якщо вони не займалися ніякої підприємницькою діяльністю в певний період. Ми вирішили розібратися в цьому питанні:

Короткий лікнеп
Приватний підприємець — широке поняття, і під скороченням "ПП" люди деколи має на увазі різні форми господарської діяльності: СПД, ПП або ФОП. Спершу спробуємо уникнути цієї плутанини.

СПД або суб'єкт підприємницької діяльності — це будь-яка особа, яка здійснює підприємницьку діяльність на законних підставах. Ними можуть бути як фізична, так і юридична особа, та господарське товариство. 

ПП (на укр. мовою ПП) або приватне підприємство — це юридична особа, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян. Часто з використанням найманої праці.

ФОП (на укр. мовою ФОП) або фізична особа-підприємець — це фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність самостійно, але не є юридичною особою.

Правки, внесені в закон, мова йде про ФОП.

Що змінилося?
— ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування поправка не торкнеться. На відміну від ФОП, які працюють на загальній системі, вони зобов'язані будуть сплачувати єдиний соціальний внесок щомісяця. Тому багато хто переходить на спрощену систему оподаткування і платять менше податків. Суть поправки в тому, що вони змінили в законі "має право" на "зобов'язаний", 

     До прийнятих змін в Законі платники податків могли за власним бажанням визначати базу нарахування єдиного внеску, яка повинна була бути не менше розміру мінімального страхового внеску та не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Таким чином, підприємці могли продовжувати зараховувати собі страховий стаж в році або в окремому місяці.

Який же вихід з цієї ситуації?

— перейти на спрощену систему оподаткування;

— закрити ФОП.

Як перейти на спрощену систему оподаткування
Щоб перейти на спрощену систему оподаткування підприємець в першу чергу повинен подати заяву на перехід на єдиний податок. Зразок заяви можна знайти в мережі або завантажити за посиланням. Заповнюєте бланк і подаєте його в податкову інспекцію трьома можливими способами: персонально, звичайною поштою (куди також повинні входити повідомлення і опис) або в електронному вигляді. Заяву необхідно подати протягом 15 днів до початку наступного кварталу.

Новостворені підприємства або підприємці можуть подати заяву держреєстратору разом з реєстраційною карткою. Якщо ви подали заяву до кінця місяця, коли відбулася держреєстрація, то платити єдиний податок ви почнете в наступному місяці. Однак це стосується тільки платників податків, які складаються в 1 або 2 групи ЄП.

Для платників податку 3 групи (тобто для тих, хто не платить ПДВ) оплата єдиного податку встановлюється з дня держреєстрації.

Систему оподаткування можна змінити тільки один раз в календарному році. Тому ДПІ на законних підставах може відмовити вам у переході, якщо в календарному році ви вже змінювали систему оподаткування.

Що стосується зміни групи платників, то підпункт 298.1.5. Податковий законодавства України дозволяє перехід з однієї групи в групу вище або нижче. Процедура схожа. Заява про зміну групи необхідно подати за 15 днів до початку наступного кварталу.

Закриття ФОП
Якщо ж ви почали сумніватися, що в подальшому для вас є сенс залишатися в лавах "флпшников" на загальній системі оподаткування і не бажаєте переходити на єдиний податок, то існує відповідна процедура ліквідації:

Спершу необхідно навідатися в реєстраційну службу. При собі мати паспорт і код. У службі вам видадуть бланк № 12, який необхідно заповнити. В крайньому випадку, його можна завантажити звідси і заповнити самому будинку.

Якщо заяву буде подавати довірена особа, йому крім паспорта необхідно пред'явити оригінал або нотаріально завірену копію довіреності. Довіреність не потрібна в тому випадку, якщо ця людина вже зазначений у Держреєстрі в якості вашого представника.

Якщо немає підстав для відмови, протягом доби в Держреєстр вносяться дані про припинення підприємницької діяльності. Ця інформація автоматичні надсилається до податкової, органів статистики та Пенсійного фонду.

Після цього ви отримаєте повідомлення про те, що ви більше не підприємець.

Потім у податкову необхідно подати ліквідаційний звіт у паперовому вигляді за той рік, в якому ви надумали закриватися.

У січні наступного року вам також буде необхідно подати Декларацію про доходи.

А як же перевірки?
Після того, як ви ліквідували ФОП податкова має право здійснити перевірку за той період, поки ви були підприємцем. Певних термінів немає. Податкова може попросити вас скласти заяву на перевірку, однак податківці самі вирішують, коли її проводити.

Але якщо ви не подавали декларацій, поки були підприємцем, то перевірка може нагрянути в будь-який момент. Навіть через тривалий термін. Тому не слід позбавлятися від книги обліку доходів і витрат, необхідно зберегти всі звіти і квинтации про сплату податків, договори, банківські і первинні документи, пов'язані з вашою діяльністю.

Є ймовірність, що до вас ніхто не прийде, але краще перестрахуватися.

Інформація

Предоставление широкого спектра услуг адвокатов в Днепропетровске для частного бизнеса компания, а именно:регистрация предприятий и организаций различных форм, получение лицензий и разрешений, налоговый консалтинг, комплексное юридическое обслуживание.

Юридическая помощь адвоката состоит из:

ЧП - Регистрация;

АО - Регистрация;

ООО - Регистрация;

Частого предпринимателя - Регистрация;

Фирм любой организационно-правовой формы - Регистрация;

Регистрация изменений всех видов (смена уставного фонда, видов деятельности, учредителей, юридического адреса, и.т.п.);

Составление всех видов уставов, протоколов, положений;

Представительства иностранной компании - Регистрация;

Предоставление юр. адресов во всех районах г. Днепропетровска;

Ликвидация предприятий и предпринимателей;

Ликвидация фирм;

Получение идентификационного номера для иностранного гражданина;

Получения разрешения на трудоустройство для не резидента Украины;

Регистрация Средств Массовой Информации (н-р: газет, журналов).

 

Звоните, пишите - всегда ответим!!!

     

С уважением, Команда Адвокатского Объединения «Партнеры»


 

bottom of page